witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia na życie?

Serious young businessman looking at camera at workplace

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia na życie?

Zakupienie bezterminowego, czyli dożywotniego ubezpieczenia na życie, nie obliguje osoby ubezpieczonej do pozostania przy tej polisie do końca życia. Każde ubezpieczenie na życie można rozwiązać, jeśli tylko postąpi się zgodnie z zasadami rezygnacji, zapisanymi w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Umowa może ulec samoistnie rozwiązaniu, jeśli ubezpieczony nawet po wezwaniu do zapłaty nie opłaci składki, poniesie śmierć lub zostanie wypłacone odszkodowanie z ubezpieczenia. Ale kiedy to strona ubezpieczona może wystąpić o rezygnację z polisy?

Rezygnacja z ubezpieczenia na życie po podpisaniu umowy

Ubezpieczony może zwykle w ciągu 30 dni od dnia podpisania umowy ubezpieczenia zrezygnować z niego – ma na to 7 dni, jeżeli jest przedsiębiorcą. Potwierdza to artykuł: http://cotojestubezpieczenienazycie.pl/rezygnacja-z-ubezpieczenia/. Datą wypowiedzenia jest dzień, kiedy do towarzystwa ubezpieczeniowego wpłynie rezygnacja, należy więc uważać, aby nie przekroczyć tego terminu. Jeżeli ubezpieczony przed wypowiedzeniem zapłacił składkę, zostanie mu zwrócona kwota pomniejszona o koszty dotychczasowej ochrony – np. za dwa tygodnie, jeśli rezygnacja została złożona po 14 dniach od podpisania umowy.

Chociaż z ubezpieczenia na życie można zrezygnować w dowolnym momencie, należy pamiętać, że nie jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku ubezpieczeń z funduszem kapitałowym. Nie dość, że w momencie rezygnacji ubezpieczony praktycznie traci wpłacone pieniądze, ponosi jeszcze koszty likwidacji inwestycji i inne opłaty manipulacyjne. Polisa na życie z funduszem inwestycyjnym staje się opłacalna dopiero po kilku latach, także rezygnacja z niej np. po roku przyniesie tylko straty – pamiętaj o tym, kiedy będziesz się rozglądać za takim zabezpieczeniem finansowym!